Най-добрата страна на лозаризма



Изучават се характерните помологични белези на плодовете. При отделните сортове се обръща голямо вн ... ...

Биологичните възможности на лозата и защитните реакции към патогените се увеличават, когато се провеждат комплексни мероприятия - избор на терени, балансирано торене, напояване, сортова структура и др.

Тези фактори са определящи за по-високата захарност на гроздето и съдържанието на повече багрилни вещества. По-доброто проветряване осигурява по-малък риск от заразяване с болести като мана и оидиум, както и по-добра устойчивост към сиво гниене. Лозите стават по-издръжливи на ниски температури, а пръчките им узряват по-добре.

Лозарството, независимо от превратностите в развитието на земеделието в България,  винаги е бил един рентабилен подотрасъл на селското стопанство. Тази значимост във времето се дължи предимно на спецификата и особеностите в производството и преработката на грозде, свързани с историята, религията, традициите, законодателството, географското местоположение и почвено-климатичните условия на страната и региона, както и на диетичните и лечебни качества на гроздето и виното.

По дисциплината „Лозарство и биотехнологични методи“, студентите  се запознават със състоянието, проблемите и перспективите за развитието на лозарството у нас и в света.

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

– тук спадат и причинителите на фитофторови заболявания по растенията. По присадените лозички с прояви на загиване (мокро гниене) /субстрат със специфични  симптоми за тези патогени, при лозарство изолиране върху хранителни среди се откриваха структури, характерни за тази група патогени.

Това  се осъществява чрез запознаване с основните моменти от селекцията и интродукцията п ... Помология

Пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Най-добре е то да се извърши през втората половина на март и началото на април, щом е възможно да се работи.

И запомнете - зимуващите в стаята лози трябва да се постават на хладно място.

Изложението и релефът на терена са двата основни фактора, когато избираме място за засаждане.

В процеса на обучение те усвояват практически умения за размножаване на лозата, производството на присадени вкоренени лози ... Технологии в лозарството на тропика и субтропика

Северното изложение е по-подходящо за южните и по-топли области. Дори е препоръчително за по-сухите местности с горещ климат.

По појавата на филоксерата и уништувањето на лозовите насади следува обнова на лозарството. Првенствено се подигнуваат лозови насади на површините кои биле и пред појавата на филоксерата. Започнува примена на лозни подлоги, лозите се одгледуваат на нискостеблени системи, со густо растојание на садење и без можност за примена на механизирана обработка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *